Czy wynajętym samochodem można wyjechać za granicę?

Wypożyczalnia samochodów kojarzy się z elastycznością i wolnością. Nie jesteś zobligowany umową kredytową, nie martwisz się o wymianę opon czy naprawy serwisowe. Jednak czy to oznacza, że masz pełna dowolność w planowaniu swoich tras? Czy wyjazd wypożyczonym autem za granicę jest w ogóle możliwy?

Wypożyczalnie samochodów — coraz chętniej wybierana opcja

Zarówno osoby prowadzące firmę, jak i osoby fizyczne, stojąc przed wyborem sposobu na użytkowanie nowego pojazdu, coraz częściej decydują się na wynajem. Firmy oferujące takie usługi umożliwiają skorzystanie z wynajmu długoterminowego lub krótkoterminowego. Wynajem samochodów wiąże się z elastycznym wyborem okresu najmu. W ramach jednej miesięcznej raty abonamentowej masz zawarte wszystkie koszty — ubezpieczenia, sezonowej wymiany opon i przeglądów technicznych. Dla przedsiębiorców dodatkową korzyścią może być możliwość odliczenia połowy, a nawet całej raty abonamentowej od podatku. Wynajem długoterminowy samochodów jest realną, atrakcyjną alternatywą dla zakupu nowego auta ze środków własnych, leasingu, czy też kredytu samochodowego.

Samochód z wypożyczalni samochodów a wyjazd do innych krajów

Nie każda wypożyczalnia samochodów wyraża zgodę na wyjazdy zagraniczne. Nie oznacza to jednak, że wypożyczenie samochodu na wyjazd za granicę nie jest możliwe. Informację o tym, czy samochodem z wypożyczalni można przekraczać granicę, znajdziemy w regulaminie wypożyczalni. To właśnie w tym dokumencie są zawarte szczegóły dotyczące zasad i warunków najmu. Wynajem auta na wyjazd za granicę, ale też przekroczenie granicy RP, kiedy korzystasz np. z wynajmu długoterminowego — są możliwe. Pod pewnymi warunkami:

  • w tym przypadku spontaniczne decyzje nie są najlepsze: poinformuj nas o swoich planach wcześniej, gdyż musisz otrzymać oficjalną zgodę na podróż zagraniczna wynajętym autem,

  • konieczne jest uiszczenie jednorazowej opłaty dodatkowej za wyjazd zagraniczny. Opłata wynosi 149 zł brutto dla podróży w obrębie granic Unii Europejskiej. Jeśli Twoje plany wykraczają dalej i obejmują wyjazd poza Unię Europejską, opłata wyniesie 1845 zł brutto.

O czym pamiętać, decydując się na zagraniczny wyjazd samochodem z wypożyczalnia samochodów? Na pewno warto wybrać ofertę wynajmu auta bez limitu kilometrów, by móc podróżować i zwiedzać z pełną swobodą. Decydując się na wynajem krótkoterminowy, opcję „brak limitu kilometrów” masz w standardzie, w cenie samochodu. W przypadku wynajmu długoterminowego przeanalizuj zapisy umowy, aby upewnić się, na jakich warunkach została podpisana.

Pamiętaj też, że podstawowe ubezpieczenie (pakiet zniesienia odpowiedzialności STANDARD) obowiązuje wyłącznie na terenie Polski. Jeśli planujesz europejski road trip, warto dokupić pakiet GOLD EU, który nie tylko znosi udział własny w szkodach z AC do 0 zł, zawiera ubezpieczenie szyb, opon i felg, ale — w razie problemów drogowych — gwarantuje dostęp do bezpłatnego holowania i auta zastępczego w cenie.

Zaplanuj z wyprzedzeniem trasę swojej podróży, by uniknąć przemieszczania się po terenach niedozwolonych — są to: obwód kaliningradzki, Litwa, Białoruś oraz Ukraina. Podczas odbioru samochodu zostaniesz poproszony o podpisanie oświadczenia o tym, że nie planujesz wizyty w powyższych krajach. Pamiętaj, że wjazd, w tym także tranzyt, wiąże się z możliwością naliczenia przez wypożyczalnię kary.

Wypożyczalnie samochodów a wyjazd za granicę

Przed podjęciem decyzji o zagranicznej podróży autem, niezbędne będzie złożenie deklaracji, że będziesz poruszać się wyłącznie po terenach UETaka terytorialność jest uzależniona od zakresu ważności obowiązywania ubezpieczenia AC. Jeśli zdarzy się, że pojedziesz do innego kraju, który nie należy do Unii Europejskiej i dojdzie na jego terenie do kolizji lub innego wypadku — nasza firma może nałożyć karę adekwatną do kosztów wynikających ze zdarzenia losowego, ponieważ ubezpieczyciel nie zwróci nam kosztów naprawy szkody.

Czy wynajem auta i wyjazd za granice się opłaca? Porównując wynajem krótkoterminowy samochodów i średnie ceny zagranicznych wypożyczalni samochodów, można zauważyć, że zdecydowanie bardziej opłaca się wyjechać wypożyczonym w Polsce autem za granicę, niż na miejscu korzystać z ofert wypożyczalni. Różnice cen najmu wynoszą nawet 20-30 proc.

Post Author: Redakcja