Istnieją różne rodzaje przekaźników – czyli urządzeń elektrycznych lub elektronicznych, których zadaniem jest dokonanie ustalonej, zaplanowanej zmiany w obwodach wyjściowych, jeśli zostaną spełnione najpierw odpowiednie warunki w obwodach wejściowych. Warto wytłumaczyć dla jasności, że chodzi tu o dokonanie jakiejś skokowej zmiany w innym urządzeniu czy systemie właśnie dzięki przekaźnikowi.
Jak już wspomniano, istnieją różne rodzaje podobnych urządzeń, jednak coraz więcej się słyszy na przykład o przekaźnikach bistabilnych. Niewiele osób, które nie działają w branży wie o co dokładnie chodzi – dlatego wyjaśniamy!
Przekaźnik bistabilny – czym jest?
Przekaźnik bistabilny to rodzaj przekaźnika, który po zmianie stanu pod wpływem działania wielkości wejściowej pozostaje w zmienionym stanie również po ustaniu tego działania – w przeciwieństwie do przekaźników monostabilnych, które powracają do stanu poprzedniego, jeśli stan wejściowy również wróci do dawnej normy.
Do czego służy przekaźnik bistabilny?
Przekaźnik bistabilny znajduje szerokie zastosowanie w używanych czy to w budynkach mieszkalnych czy firmowych instalacjach. Można go bowiem spotkać na przykład w instalacjach oświetleniowych. Warto wiedzieć, że tego rodzaju przekaźniki dostępne są w różnych wariantach, mogą posiadać dodatkowe funkcje i są bardzo wygodne w sterowaniu.
Gdzie można kupić takie przekaźniki? Przekaźniki w sklepach internetowych lub stacjonarnych dostępne są zawsze – choć wiadomo, że konkretne propozycje różnią się między sobą ceną oraz producentem.