Czy wynajem długoterminowy w wypożyczalni samochodów się opłaca?

Według informacji podanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdu zainteresowanie wynajmem aut rośnie. Mimo poważnych trudności w branży motoryzacyjnej, związanych z sytuacją gospodarczą na świecie to właśnie branża rent a car nie tylko nie odnotowała spadków, ale wciąż dynamicznie się rozwija. Jak podaje PZWiLP, firmy wynajmujące samochody rosną w tempie 20,1% r/r. To bardzo dobry wynik świadczący o tym, że coraz więcej osób uznaje taką formę korzystania z nowych aut jako najbardziej atrakcyjną na rynku. Czy wynajem długoterminowy się opłaca? Sprawdźmy, czy statystyki mają pokrycie z rzeczywistością!

Co to jest wynajem długoterminowy i czy to się opłaca? Czym różni się od wynajmu krótkoterminowego.

Wynajem krótkoterminowy samochodów jest świetną opcją do stosowania doraźnie — kiedy wiesz, że będzie potrzebować auta na kilka dni do kilku tygodni. Z kolei wynajem długoterminowy trwa dłużej — okres najmu może wynieść nawet do roku!

W trakcie obowiązywania umowy wynajmujący jest zobligowany do comiesięcznego regulowania rat abonamentowych. Jeśli prowadzi firmę, może wysokość abonamentu „wrzucać w koszty”, zwiększając tym samym koszty uzyskania przychodu.

Opłacalność najmu długoterminowego w porównaniu do kredytów samochodowych, czy też leasingu wynika nie tylko z przystępnej raty abonamentowej, ale też wliczenia w nią kosztów ubezpieczenia, sezonowej wymiany opon czy też przeglądów serwisowych. Opłaty za wymienione uiszcza firma wynajmująca samochód. W przypadku pojazdu na kredyt lub w leasingu jest odwrotnie — koszty ponosi właściciel lub leasingobiorca.

Opłacalność wynajmu długoterminowego

Do najważniejszych zalet wynajmu długoterminowego, jaki oferuje wypożyczalnia samochodów, zaliczyć można, między innymi:

  • brak obowiązku wnoszenia opłat wstępnych,

  • dla przedsiębiorców — możliwość zaliczenia raty do kosztów uzyskania przychodu (w wysokości 50% lub nawet 100%),

  • brak obaw o utratę wartości pojazdu (po upływie terminu obowiązywania umowy wynajmujący może wymienić auto na nowy model, wykupić pojazd lub zakończyć umowę),

  • brak dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją pojazdu (poza paliwem), bo w ratę abonamentową wliczona jest polisa, przegląd i np. sezonowa wymiana opon,

  • możliwość swobodnego wyboru okresu, na jaki chcesz wynająć auto,

  • wolność finansową — wynajmując auto, nie zmniejszasz swojej zdolności kredytowej,

  • dostępność zarówno dla firm, jak i osób fizycznych,

  • dostęp do nowoczesnych samochodów — również z segmentu premium.

Leasing czy wynajem? Co się bardziej opłaca?

Wynajem długoterminowy samochodów w odróżnieniu od leasingu nie jest związany z koniecznością wnoszenia wkładu własnego. Wynajem nosi znamiona leasingu operacyjnego. Po zakończeniu umowy najmu możesz, ale nie musisz wykupić samochód, który użytkowałeś przez ostatnie kilka lat. Zdecydowana większość naszych klientów decyduje się jednak na zmianę modelu na nowy.

Wynajem samochodów jest dobrym sposobem na zapewnienie firmie nowej floty samochodowej, bez obaw o zmniejszenie zdolności kredytowej. Pamiętaj jednak, że opłacalność leasingu i najmu jest kwestią indywidualną. Rozwiązanie, które sprawdzi się u jednej osoby, niekoniecznie może być tak samo atrakcyjne dla drugiej ze stron. Jeśli planujesz kupić samochód po zakończeniu okresu trwania umowy, decydując się na leasing, wykupisz go taniej.

Czy wynajem długoterminowy się opłaca? Jest wiele indywidualnych czynników, które wpływają na opłacalność wynajmu. Niemniej, liczby wskazywane w statystykach mówią same za siebie — coraz więcej firm i osób fizycznych decyduje się na skorzystanie z oferty firm z branży rent a car. W związku z dynamicznie rosnącymi ratami kredytów i wysokim oprocentowaniem innych produktów finansowych bardzo prawdopodobne, że zainteresowanie najmem będzie się zwiększać, więc rekomendujemy zapoznanie się z ofertą i wybór samochodu już teraz.

Post Author: Redakcja