Silnik hybrydowy nie jest już nowością na rynku samochodowym. Coraz więcej osób wybiera samochody z taką jednostką napędową. Nic w tym dziwnego — silniki hybrydowe są ekonomiczne, gwarantują niższe spalanie paliwa, a także emitują zdecydowanie mniej spalin, co czyni je nieco tańszą i bardziej przystępną alternatywą samochodów elektrycznych. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie lub wynajmie auta napędzanego przez silnik hybrydowy?
Co to jest napęd hybrydowy?
Większość kierowców już doskonale wie co to napęd hybrydowy. Silniki hybrydowe są rozwiązaniem stojącym pomiędzy silnikami spalinowymi i elektrycznymi. Niemniej, wielu kierowców uważa, że hybryda jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od auta elektrycznego. Hybrydowy napęd dzieli się na kilka rodzajów:
-
napęd hybrydowy szeregowy, w którym silnik nie jest w sposób mechaniczny połączony z kołami. W tej opcji generator tworzy energię elektryczną, gromadzi ją w akumulatorach i wykorzystuje ją do wspomagania silnika w najbardziej wytężonej pracy. Przy ruszaniu, przyspieszaniu i poruszaniu się autem pod górę.
-
napęd hybrydowy równoległy — idealnie sprawdza się przy samochodowych o dużej masie, gdzie występuje dużo większe zapotrzebowanie na moc. W tym typie napędu jednostka elektryczna i spalinowa pracują równolegle, a silnik spalinowy jest połączony z kołami samochodu.
-
napęd hybrydowy szeregowo-równoległy jest synergicznym połączeniem obu wyżej wymienionych rozwiązań. Napęd hybrydowy tego typu wykorzystasz nie tylko przy ruszaniu i jeździe pod górę, ale również przy wyprzedzaniu, i wtedy kiedy silnik ma większe zapotrzebowanie na moc. To rozwiązanie dominuje na rynku nowoczesnych aut z napędem hybrydowym.
Jak działa napęd hybrydowy?
Samoładujący elektryczny napęd hybrydowy ładuje się podczas poruszania samochodu. Aby generator tworzył energię elektryczną, koła pojazdu muszą się poruszać. Nadmiar energii gromadzony jest w akumulatorach, dzięki czemu kierowca nie musi obawiać się, że jednostka elektryczna przestanie wspomagać silnik spalinowy. Z uwagi na ekonomikę jazdy, mniejsze spalanie, redukcję emisji CO2 i brak konieczności martwienia się o dostępność stacji z ładowarką elektryczną — silniki hybrydowe wiodą obecnie prym w branży motoryzacyjnej i wyznaczają nowy standard dla samochodów osobowych.
Wady i zalety takich samochodów
W porównaniu do tradycyjnych pojazdów osobowych z silnikiem spalinowym napęd hybrydowy sprzyja komfortowi jazdy i redukuje wysokie rachunki za paliwo. Oszczędności zauważą w szczególności kierowcy poruszający się po zakorkowanym mieście, gdzie pojazd musi często zatrzymywać się i ruszać, jego trasa nie jest płynna i niezakłócona. Chociaż samochody hybrydowe zwykle kosztują więcej od tych z tradycyjną jednostką napędową, oszczędności związane z ograniczeniem kosztów paliwa mogą jednak to zrekompensować — tym szybciej, im wyższe są ceny paliwa.
W wypożyczalnia samochodów możesz zdecydować się na wynajem długoterminowy i wynajem krótkoterminowy samochodów hybrydowych, np. Toyota Corolla czy Toyota C-HR Hybrid. Niezależnie od tego, czy wybierzesz duży samochód rodzinny, czy też pojazd do poruszania się po mieście — hybryda pomoże Ci zadbać o środowisko i optymalizuje koszty utrzymania pojazdu.