Każdy producent, który chce skutecznie zabezpieczyć swoje towary przed zawilgoceniem podczas magazynowania i transportu ma dzisiaj do swojej dyspozycji wydajne, skuteczne i dość tanie pochłaniacze wilgoci. Występują one na rynku w bardzo różnych rodzajach. Różnią się zarówno postacią, jak i składem.
Co zawierają pochłaniacze wilgoci?
Jednym z materiałów, które wykorzystywane są do produkcji przemysłowych pochłaniaczy wilgoci jest silica gel znany także jako krzemionkowy żel. Substancja ta ma postać granulek o zróżnicowanej wielkości i o różnym kolorze. Jako środek pochłaniający wilgoć chętnie stosowany jest biały żel krzemionkowy. Do produkcji pochłaniaczy wilgoci wykorzystywany jest również brązowy żel krzemionkowy. Cechą charakterystyczną dla brązowego żelu krzemionkowego jest to, że podczas wchłaniania wilgoci następuje zmiana jego koloru.
Gdzie wykorzystywane są żele krzemionkowe?
Żele krzemionkowe są znane od lat czterdziestych XVII wieku. Opatentowano je jednak dopiero na początku XX stulecia. Obecnie żele krzemionkowe są wykorzystywane w bardzo wielu gałęziach gospodarki. Silica żel stosuje się w przemyśle farmaceutycznym, motoryzacyjnym, elektronicznym i wielu innych. Dla osób, które wykorzystują pochłaniacze wilgoci zawierające w swoim składzie krzemionkowe żele istotne jest to, że jest to materiał odporny na działanie bardzo wysokich temperatur, niepalny i nietoksyczny. Silica żel doskonale chroni przed zawilgoceniem leki, suplementy diety, delikatne podzespoły elektroniczne.